Syn.: Muscari tenuiflorum Tausch, Leopoldia tenuiflora (Tausch) Heldr., Comus tenuiflorus (Tausch) Dostál
Česká jména: modřenec tenkokvětý (Čelakovský 1879, Dostál 1950), modravec tenkokvětý (Dostál 1989), modřenec tenkokvětý (Kubát 2002)
Slovenská jména: modrinec tenkokvetý (Dostál 1950), leopoldia tenkokvetá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Druh je rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě, také v jihozápadní Asii – areál sahá od jižních oblastí východního Německa (spolkové země Sachsen-Anhalt a Thüringen) přes Čechy a Moravu dále na jihovýchod, k jihu se táhne přes Balkánský poloostrov a Malou Asii až do západního Íránu, je uváděn i ze Saúdské Arábie. Izolované lokality se nacházejí i ve střední Itálii a v západním Slovinsku, také v oblasti ukrajinského středního Podněpří a na Zakavkazsku. V ČR se vyskytuje roztroušeně v severozápadních a středních Čechách a na jižní a jihovýchodní Moravě.
Ekologie: Roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, stepích, lesní okrajích a úhorech, v pásmu od nížin po pahorkatiny. Kvete od května do července.
Popis: Jedná se o vytrvalou cibulovitou, 30–60 cm vysokou rostlinu se vzpřímeným stvolem a přízemní růžicí čárkovitých, na okraji drsných listů. Květní hrozen je 10–25 cm dlouhý. Horní sterilní fialové květy se nápadně liší od spodních fertilních květů, které mají zelenavou barvu. Květní stopky sterilních květů jsou až 2krát delší než květy, rozestálé. Okvětní cípy dolních fertilních květů jsou černé.
Záměny: Modřenec tenkokvětý se podobá modřenci chocholatému (Muscari comosum), nicméně tyto druhy jsou rozeznatelné podle relativní délky stopek sterilních květů (u M. comosum jsou květní stopky 3–6krát delší než sterilní květy) a podle barvy okvětí fertilních květu.
Ohrožení a ochrana: Modřenec tenkokvětý je zařazen k silně ohroženým druhům naší květeny (C2b), zákon jej chrání v kategorii ohrožených (§3).
Fotografováno dne 1. 6. 2007 (Česko, Praha, PR Divoká Šárka).